راهکارهای دسترس‌پذیری شرکت سیگما

.

استاندارد WCAG چیست؟

WCAG در سال 1999 میلادی توسط کنسرسیوم W3C و با کمک اشخاص حقیقی و سازمان هایی در سراسر جهان تهیه شد، هدف از WCAG طراحی یک استاندارد واحد برای دسترسی به محتوا بود که نیاز اشخاص ، سازمان ها و دولت ها را به صورت بین المللی برطرف کند.
Web Accessibility شامل استانداردها و راهکارهایی می باشد که مطمئن شویم هیچ مانعی در سر اه کار کردن معلولان، کم توانان و سالمندان با وب سایت وجود ندارد و آنها می توانند به راحتی به تمامی مطالب وب سایت و یا نرم افزارهای تحت وب دسترسی داشته باشند. زمانی که سایت به درستی طراحی، پیاده سازی و ویرایش شده باشد، بطور کلی تمام کاربران در دسترسی به اطلاعات و عملکردهای سایت برابر هستند.

درباره ما

شركت دانش بنیان توسعه زيرساخت‌های فناوری اطلاعات سيگما، با سابقه سال فعاليت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، دارنده رتبه یک شورای عالی انفورماتیک در حوزه تولید و پشتیبانی نرم‎افزارهای سفارش مشتری و دارنده رتبه یک انفورماتیک در حوزه مشاوره فناوری اطلاعات می‎باشد.

در حوزه استانداردهای دسترس پذیری الکترونیکی، شرکت سیگما مفتخر به اولین پیاده سازی استاندارد WCAG2.0 در ایران بر روی وب سایت شرکت ایرانسل می باشد که این پیاده سازی توسط کارگروه مشورتی دسترس پذیری الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران به تائید رسیده است. تعدادی از مدیران، مشـاوران و پرسـنل کلیدی شـرکت سیگما عضو کمیته فنی اسـتاندارد ISO40500 و(WCAG) می باشند.

تجربیات ما

پیاده سازی دسترس پذیری معلولین در سایت ایرانسل

متخصصان استاندارد WCAG در شرکت سیگما، برای دسترس پذیری به محتوای سایت ایرانسل، قابلیت های زیر را در سایت پیاده سازی کردند:
1. افزایش سایز فونت
2. کاهش سایز فونت
3. بزرگ نمایی صفحه
4. کوچک نمایی صفحه
5. افزایش فاصله بین خطوط و کلمات
6. واضح کردن صفحه
7. خواندن متن به صورت صوت

تازه ها

نسخه جدید استاندارد WCAG 2.1

دسترسی‌پذیری یا قابلیت دسترسی یک تفکر در طراحی صفحات وب است که باعث می‌شود یک سایت برای طیف خاصی از افراد در دسترس باشد. به‌صورت کلی دسترسی‌پذیری بدین معنی است که یک وب‌سایت برای هرکسی که از آن بازدید می‌کند قابلیت پیمایش داشته باشد و اطلاعات مورد نظر خود را به‌سرعت به دست آورد.

استاندارد وب WIA-ARIA

WAI-ARIA که برگرفته از Web Accessibility Initiative - Accessible Rich internet Application است به معنی برنامه‌ی اینترنتی تعامل گرا با خاصیت دسترسی پذیری بالا می‌باشد و یک راهنماست که توسط کنسرسیوم وب معرفی گشته است تا وب سایت‌ها با رعایت این قوانین، ...

آرشیو تازه ها

درباره استاندارد WCGA

استاندارد دسترس پذیری معلولین به محتویات وب سایت (WCAG) چیست؟

اسناد و دستورالعمل های WCAG راهکارهایی را برای بهینه سازی محتوای وب ارائه میدهند تا با استفاده از این استانداردها محتوای وب برای افراد معلول دسترس پذیرتر و استفاده از آن راحت تر باشد برای این دسته از افراد. محتوای وب به صورت عمومی اشاره به اطلاعات موجود در وب سایت ها و برنامه های تحت وب دارد، این محتواها شامل موارد زیر میباشد:
متن، تصاویر و فایل های صوتی
کدها و نشانه گذاری هایی (markup) که ساختار، ارائه و سایر موارد را تعریف میکنند

اهمیت پیاده سازی استاندارد WCAG در پورتال های سازمانی

با توجه به اینکه کاربران پورتال های سازمانی طیف وسیعی از افراد با توانایی های متفاوت می باشند، پیاده سازی استاندارد WCAG جهت دسترس پذیری معلولین در این وب سایت ها، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

نحوه پیاده سازی استاندارد دسترس پذیری معلولین (WCAG)

برای پیاده سازی استاندارد دسترس پذیری معلولین، کم توانان و سالمندان (WCAG)، مراحل ذیل انجام میشود:
  • آموزش استاندارد دسترس پذیری
  • ارزیابی وب سایت
  • اجرای استاندارد دسترس پذیری

اصول استاندارد WCAG

  • Perceivable (قابل دریافت بودن): تمامی اطلاعات وب سایت برای تمامی افراد قابل دریافت باشد، یعنی اگر فردی دچار معلولیت میباشد بتواند از تمام اطلاعات سایت استفاده کند
  • Operable (عمل پذیر بودن): علی رغم داشتن ناتوانی هرکاری را که در وب سایت میتوان انجام داد را بتواند انجام دهد مثل لینکها – دکمه ها و ...
  • Understandable (قابل فهم بودن): وب سایتها قابل فهم باشند و هر فردی با هر توانایی آن را بتواند درک کند
  • Robust (سازگار بودن): با ابزارها یی که اشخاص ناتوان استفاده میکند سازگار باشد

درخواست دمو


* نام و نام خانوادگی
*
*
*
*
1398/2/11 چهارشنبه
تلفن تماس :            02188001185 02188333187
1398/2/11 چهارشنبه

1401© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت توسعه زیر ساخت های فناوری اطلاعات سیگما میباشد.